az-tehlikeli-sinif-haber-yazisi_610x259

Az Tehlikeli Sınıfta Faaliyet Gösteren ve 50’den Az İşçi Çalıştıran İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yükümlülükleri

(Palandöken Ortak Sağlık Güvenlik Birimi-Erzurum)

Az Tehlikeli Sınıfta Faaliyet Gösteren Ve 50’den Az İşçi Çalıştıran İşyerlerin de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 38. Maddesi gereğince,  İş Sağlığı Güvenliği Yükümlülükleri 01.07.2016 tarihinde başlayacaktır. Bu kapsamda olan işyerlerinde işverenler 01.07.2016 tarihinden itibaren 6331 sayılı Kanunun 6. Maddesi gereği İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı bulunduracaklardır.

BaşlıcaYükümlülükler:
İş Sağlığı ve Güvenliği Personeli Bulundurma Yükümlülüğü

01.07.2016 tarihi itibariyle 50’den az çalışanı olan “az tehlikeli” işyerlerinde çalışan başına aylık; 10 dakika iş güvenliği uzmanı, 5 dakika işyeri hekimi bulundurulacaktır.

Devamını Oku

is-guvenligi-yasasi-1-temmuz

İş Güvenliği Yasası 1 Temmuz’da Yürürlüğe Girecek

Türkiye iş kazaları ve ölümlerde üst sıralarda yer alırken, bunu önleyecek yasa 1 Temmuz’dan itibaren her yerde uygulanacak.

1 kişi bile çalıştıran iş yerlerine uzman ve hekim şartı geliyor. Uymayana ise ağır cezalar var. İstanbul’da yapılan Uluslararası İşçi Sağlığı ve Güvenliği Konferansı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İşçilerin sosyal hakları kısıtlanarak, iş kazalarından koruyacak önlemleri almayarak elde edilen kazanç haramdır” şeklindeki sözleri iş güvenliği konusunu yeniden gündeme taşıdı.

Türkiye iş kazaları konusunda 1 Ocak 2014’te yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile önemli mesafeler aldı. Ancak kanunun önemli bir bölümünün uygulaması 1 Temmuz 2016’da başlayacak. 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki yerlerde hekim ve uzman istihdamı 1 Ocak 2014’te başladı. Az tehlikeli sınıftaki işyerleri ve kamu kurumlarında ise uygulama 1 Temmuz 2016’da başlayacak. Yani; bakkal, manav, berber ve apartmanlarda zorunluluklar başlayacak. Tabii tüm kamu kurumları da buna uyacak.

CEZALAR ÇOK AĞIR

1 Temmuz’dan sonra sorumlulukları üstlenmeyenleri ağır cezalar bekliyor.

İşyeri az tehlikeli sınıftaysa iş güvenliği uzmanı ve doktor çalıştırmama cezası 6.511TL- 9.766 TL arasında.

İşyeri tehlikeli sınıfta ise ceza 6.511 TL’den 13.022 TL’ye kadar çıkıyor.

Çok tehlikeli sınıftakiler ise 9.766 TL-19.533 TL arasında.
madenlerde-is-sagligi-guvenligi-yonetmeliginde-degisiklik_610x259

Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik

Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’ de yayımlandı.

MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 1 – 19/9/2013 tarihli ve 28770 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (5) numaralı alt bendinde yer alan “yılda en az bir defa” ibaresi “en geç 6 ayda bir” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin ek 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “veya dolum” ibareleri ile (ç) bendi yürürlükten kaldırılmış ve (d) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) İşveren, (a) bendinde belirtilen istasyonlarda bulunacak donanım sayısı ve ekipmanını, acil durumlarda o istasyondan yararlanması beklenen çalışan sayısının en az %10 fazlası olacak şekilde belirler.”

Devamını Oku

bakan-soylu-is-guvenligi-aciklamasi_610x259

BAKAN SOYLU’DAN İŞ GÜVENLİĞİ AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Artık şunları duymak istemiyoruz; yapılan bir kazının etrafına konulmayan bir takım koruma anlayışıyla arabaların oraya uçtuğunu, çocuklarımızın okula giderken düştüğünü, insanların geri kalan ömrünü sakat geçirdikleri ve o günü hatırlamak istemedikleri bir Türkiye tablosu görmek istemiyoruz” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 8. İş Sağlığı Güvenliği Konferansı’yla ilgili düzenlediği basın toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’nun katılımıyla gerçekleşti. Bakan Soylu, iş güvenliği konusunda her şeyin korkutularak olmayacağına dikkat çekerek, “Daha ziyade önleyici tedbirler alınmasını ve bunun toplumsal bir mesele olduğunun hissedilmesi, toplumla paylaşılması, toplumun bütün paydaşlarının bu konuda farkındalık yaratmak isteyen herkesin bir meselesidir. Çok iyi tasarlanmış, iyi planlanmış bir iş sağlığı ve güvenlik kanununun özellikle bizim çerçevemizdeki işleyiş, bizle benzer ülkelerle kıyaslandığında iyi bir noktaya geldiğimizin delilidir. Ancak bu konuda özellikle bugüne kadar atılan adımlardan daha ileri atmaktaki temel sorumluluğumuzdur” şeklinde konuştu.

Devamını Oku

maden-ocaginda-is-kazasi_610x259

Maden Ocağında İş Kazası

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde maden ocağında kontrollü patlama sırasında meydana gelen iş kazasında bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.Yeşilyurt köyünde faaliyet gösteren krom madeni ocağında kontrollü TNT patlatılması gerçekleştirildi.Bu esnada patlayıcının parçaları, depo sorumlusu Hacı Demiral ile işçi Kadir Aslan’ın vücudunun çeşitli yerlerine isabet etti. Demiral, olay yerinde hayatını kaybetti. Yaralanan Kadir Aslan ise ambulansla Kahta Devlet Hastanesine kaldırıldı. Aslan’ın hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

csgb-palandoken-osgb

2016 OSGB Hizmet Süreleri Ne Kadar Arttı ?

 

Palandöken OSGB – 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile alınması zorunlu hale gelen İş güvenliği uzmanlığı ve İşyeri hekimliği hizmetlerine ilişkin yeni yönetmelikler 29209 ve 29342 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yeni yönetmeliklere göre; İşletmelerde kişi başı aylık resmi OSGB hizmet süreleri 01.01.2016 tarihinden itibaren aşağıdaki tabloda belirtildiği gibi artırılacaktır.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tüm firmaların OSGB’lerden zorunlu İSG hizmetini alıp-almadıklarını isg-katip adı verilen özel bir sistemle takip etmekte ve 2016 yılı itibariyle de denetimleri ve yaptırımları daha etkin uygulanacaktır.
Palandöken OSGB Erzurum da bulunan ofisi ile Erzurum ve komşu olan tüm illere, yüzlerce firmaya İSG alanında kaliteli ve güvenilir hizmetler sunmaktadır. Devamını Oku